5 grzechów Kościoła – dlaczego coraz mniej osób uczestniczy w Mszy Świętej?

Coraz więcej osób odchodzi od Kościoła Katolickiego. Co zniechęca wiernych? Dlaczego ludzie rezygnują z niedzielnej Mszy Świętej i nie uczestniczą w Nabożeństwie? Co oddala nas od Kościoła?

Pragniemy przedstawić pięć zjawisk, które w głównej mierze przyczyniają się do rezygnacji z uczestnictwa w Mszy Świętej.

Problem Pedofilii w Kościele
Nie ma co owijać w bawełnę. Pedofilia w Kościele to zjawisko, które bez cienia wątpliwości można określić mianem względnie powszechnego. Oczywiście, nie oznacza to, że każdy Kapłan ma takie skłonności. Używając stwierdzenia „powszechne” mamy na myśli to, że przytrafia się znacznie częściej, niż mogłoby się wydawać. Wszak, ta okrutna zbrodnia nie jest incydentem, a coraz większą regułą.

Na światło dzienne wychodzi coraz więcej różnego rodzaju afer związanych z pedofilskimi skłonnościami. I o ile – można by z tego wyjść obronną ręką, o tyle reakcja Kościoła nie zawsze jest prawidłowa. Oczywiście, czyny są potępiane, ale… nie zawsze kara jest adekwatna do czynu.

Upolitycznianie Kościoła
To oczywiste, że Kościół Katolicki ma ogromny wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa. Nie mniej jednak, powinien wtrącać się w Politykę tylko i wyłącznie wtedy, gdy dochodzi do czynów niewłaściwych.

O ile można chwalić kościół za świetną rolę w procesach obalania komunizmu, o tyle dzisiaj – nie ma podstaw, aby Kościół Katolicki wkraczał na sferę polityczną. A niestety, taka sytuacja ma coraz częściej miejsce.

W niewielkich miejscowościach i wsiach, Księża bardzo często wręcz nakazują na kogo powinna głosować społeczność. W innych – sugerują która opcja jest rzekomo lepsza. To nie podoba się wiernym (szczególnie tym będącym w opozycji do poglądów Księdza), gdyż w ich opinii Kościół nie powinien mieszać się w sprawy polityczne.

Cenniki za usługę
Z pewnością każdy z Was choć raz słyszał o tzw. cenniku pogrzebowym/ślubnym. To dobry zwyczaj w podzięce za odprawioną Mszę dać ofiarę Księdzu lub wesprzeć parafię. I o ile do niedawna było to dobrowolne, o tyle coraz częściej spotkamy się z sytuacją, gdzie parafie posiadają własne cenniki za konkretne usługi.

Nie ma nic dziwnego w tym, że wierni są oburzeni. Otóż, wówczas służba staje się interesem, co jest absolutnie niedopuszczalne.

W historii Kościoła Katolickiego w Polsce zdarzyło się nawet, że Ksiądz z Ambony ogłaszał kto ile włożył do koperty w czasie kolędy. I choć brzmi to jak sci-fiction to niestety miało miejsce.

Nauka „jak żyć”
Oczywiście chodzimy do Kościoła nie tylko po to, aby się pomodlić. Chcemy wysłuchiwać rad i nauki, chcemy wzbogacać swoje wnętrze i być blisko Pana Boga. I o ile nauka ma właściwy charakter to jest w wszystko w porządku, o tyle często wykracza poza ramy, co jest więcej, niż niewłaściwe.

Wiele osób zarzuca Kapłanom, że nie mają pojęcia o tym jak żyć w rodzinie. Wszakże, Ksiądz nie posiada żony czy dzieci. Dlaczego zatem ingeruje w wychowanie i porusza tematy, które są mu obce?

Owszem, wiele osób może stwierdzić „naucza zgodnie z Pismem Świętym”. Niestety, coraz częściej owa nauka wykracza poza przykazania Boże.

Bogactwo Kościoła
Wiernych bardzo często boli to, że Kościół obnosi się ze swoim bogactwem. Drogie samochody, ogromne domy i życie o którym przeciętna jednostka może tylko pomarzyć. Niestety tak dzisiaj wygląda Kościół, co niewątpliwie może irytować.

Wszakże, Pan Bóg nauczał by być skromnym i nie obnosić się ze swoim bogactwem. Teraz, gdy Kościół Katolicki przeżywa prawdziwy kryzys – byłoby to więcej, niż wskazane. Niestety, coraz więcej Kapłanów rezygnuje ze skromnego życia i czerpie garściami z możliwości, które daje im ta władza.

Podsumowanie
Jak widzisz – dzisiejsza publikacja ma inny charakter niż wcześniejsze. Zapraszamy Cię do dyskusji w której zachęcamy do omówienia/przedstawienia największych grzechów Kościoła i Kapłanów. Czy Ty widzisz jakąkolwiek możliwość, by wierni masowo zaczęli się nawracać i być blisko Kościoła Katolickiego?

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *