Jak przytyć 10 kg w tydzień? Sprawdź najlepsze sposoby

O poprawie własnej sylwetki marzy lwie grono społeczeństwa. Zdecydowanie najczęściej ma to bezpośredni związek z nadwagą, która stanowi niezwykle powszechny problem. Nazywana jest nawet chorobą XXI wieku.

Znacznie mniejsze grono boryka się z niedowagą. Zbyt niskie BMI może być równie kłopotliwe, co zbyt wysokie. Nic więc dziwnego w tym, że tak wiele osób za cel stawia sobie zbudowanie masy mięśniowej. Jest to powszechne głównie u mężczyzn u których braki w wadze są uznawane za nieatrakcyjne. Wszak, wzorzec mężczyzny idealnego zakłada umieśnioną, postawną sylwetkę.

Jak przytyć 10 kg w tydzień?

Panuje błędne przekonanie jakoby budowanie masy było procesem znacznie prostszym od odchudzania. Rzeczywistość jednak pokazuje, że są to cele o zbliżonym poziomie trudności. I jeden, i drugi wymaga ogromnego zaangażowania, czasu i wiedzy.

Czy możliwe jest zatem przytyć 10 kg w tydzień? Jeśli mamy tu na myśli tkankę tłuszczową to w można pokusić się o odpowiedź twierdzącą. Komu jednak zależy na budowaniu tłuszczu?

W przypadku masy mięśniowej wynik 10 kilogramów w ciągu tygodnia jest absolutnie niemożliwy do realizacji. Za rezultat bardzo dobry uznaje się zbudowanie 1-2 kilogramów w ciągu miesiąca. Nie trudno zatem policzyć, że 10 kg wymaga około półrocznego zaangażowania w procesy budowania masy mięśniowej.

Dieta na masę – jaka?

Internet to niezwykle bogate medium, we wszelkiego rodzaju materiały dotyczące budowania masy. Diety, przepisy, jadłospisy – tutaj jest wszystko. Niestety, nie każdy z zamieszczonych materiałów jest poprawny merytorycznie.

To, o czym musisz pamietać przy wyborze diety:

  • musi być zdrowa i zbilansowana (oparta na pełnowartościowych składnikach odżywczych)
  • powinna składać się z liczby posiłków równej 5-7
  • musi być zróżnicowana (aby dostarczyć wszelkie minerały i witaminy)
  • realizowana regularnie (posiłki w stałych odstępach wynoszących 2-3h).

Trening na masę – jaki?

Podobnie jak w przypadku diet – w sieci znajdziemy mnóstwo gotowych planów treningowych. Nie każdy jednak dedykowany jest dla osób budujących masę mięśniową.

Trening powinien:

  • być złożony z ćwiczeń na wolnym obciążeniu
  • rozwijać sylwetkę symetrycznie
  • zawierać ćwiczenia na każdą partię mięśniową (bez wyjątku)
  • trwać około 60-90 minut
  • być realizowany 3-5 razy w tygodniu

Suplementacja na masę – jaka?

Suplementacja to ważny element budowania masy mięśniowej. Producenci oferują bardzo dużą liczbę różnych specyfików o konkretnym działaniu. Nie ma wątpliwości, że przyczyniają się do tempa wzrostu i efektywności treningu oraz diety.

Jednym z suplementów, które mają duży wkład w procesy budowania masy jest l-arginina. To właśnie ten specyfik polecamy przy budowie masy mięśniowej.

L-arginina to organiczny związek chemiczny, który zalicza się do grupy aminokwasów endogennych lub egzogennych. W organizmie pełni rolę uczestnika przemian azotowych – przenosi azot w cyklu ornitynowym. Ponadto, bierze udział w syntezie kreatyniny.

Dietetycy zalecający suplementację bardzo często wspominają o l-argininie, traktując ją jako preparat niezwykle istotny. Jakim działaniem wykazuje się ta substancja, że ma aż takie znaczenie w procesach budowania masy? Przede wszystkim, l-arginina jest substratem w produkcji kreatyny. Ponadto, uważa się, że jest stymulatorem hormonu wzrostu. 

Arginina to preparat, który ma względnie wysokie notowania wśród użytkowników. Jego działanie jest doceniane głównie przez profesjonalistów, którzy stosują najwyższej jakości produkty. W przypadku l-argininy ma to znaczenie, gdyż musi pokonać bardzo długą drogę przez kwaśne środowisko, które może zneutralizować jej działanie.

Należy przy tym zauważyć, że l-arginina często jest suplementem uzupełniającym. Znaleźć ją można w gainerach, boosterach energetycznych oraz kreatynie. 

Efektywność l-argininy została potwierdzona badaniami klinicznymi. Trudno jednak stwierdzić jakie efekty zagwarantuje stała suplementacja. L-arginina to substancja, która wytwarza tlenek azotu. Ta pozytywna właściwość może mieć negatywny efekt wówczas, gdy stosujemy ją zbyt długo (nieprzerwanie).  Zaleca się stosować l-argininę w kilkutygodniowych cyklach. Przerwy muszą być odpowiednio długie, aby gospodarka NO została dostatecznie wyregulowana.

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *