Zapłodnienie metodą in vitro, a Kościół Katolicki

Zapłodnienie metodą in vitro (INV) to zapłodnienie w warunkach laboratoryjnych. Komórka jajowa i plemnik łączone są poza ustrojem kobiety.

Rozwiązanie to promowane jest mocno przez mass media i zaleca się jego realizację wówczas, gdy:

  • Nasienie mężczyzny ma obniżone parametry
  • Występuje niedrożność jajowodów
  • Występują problemy ze zdefiniowaniem przyczyn niepłodności
  • Nie ma możliwości wywołania owulacji

Zapłodnienie in vitro – jak wygląda leczenie?
Leczenie metodą in vitro można podzielić na kilka etapów:

ETAP I: KONSULTACJA
W tym etapie udział zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Na wstępie przeprowadza się wywiad i analizę dotychczasowego leczenia niepłodności. Ponadto, przeprowadzane jest badanie USG celem oceny narządów rodnych kobiety.

Kobieta dostaje skierowanie na podstawowe badania, mężczyzna zaś skierowanie do urologa/endokrynologa (chyba, że powyższe badania zostały wykonane wcześniej).

ETAP II: KWALIFIKACJA LECZENIA
W oparciu o wykonane badania lekarz prowadzący leczenie podejmuje się kwalifikacji leczenia, tj. określenia techniki. Niekiedy, zaleca dodatkową serię badań.

Od pacjentki i pacjenta wymagana jest pisemna zgoda do wykonania zabiegu i stymulacji hormonalnej organizmu.

ETAP III: LECZENIE HORMONALNE
W oparciu o badania, lekarz dobiera leki hormonalne w taki sposób, aby pacjentka zwiększyła ilość komórek jajowych w organizmie.

Stymulacja trwa zwykle do dwóch tygodniach. Pacjentka jest pod kontrolą (wizyta co 2-3 dni). Dzięki USG lekarz ocenia najlepszy moment do pobrania komórek jajowych.

ETAP IV: ZABIEG POBRANIA KOMÓREK JAJOWYCH
Kolejnym etapem jest pobieranie komórek jajowych. Zabieg ten realizowany jest we wcześniej wskazanym dniu przez lekarza prowadzącego. Trwa kilkanaście minut i jest realizowany w znieczuleniu ogólnym

ETAP V: POBRANIE NASIENIA
W klinice od pacjenta pobierane jest nasienie. Zwykle zaleca się, nie uprawianie seksu przez kilka dni przed pobraniem nasienia.

ETAP VI: ZAPŁODNIENIE IN VITRO
W warunkach laboratoryjnych łączy się pobrane materiały i doprowadza do zapłodnienia. Zwykle nie oczekuje się samoistnego zapłodnienia. Stosuje się mikrostymulację, która przyśpiesza powyższy proces.

ETAP VII: WPROWADZENIE ZARODKA
Zarodki zostają wprowadzane (zwykle jeden lub dwa) po kilkudziesięciu godzinach od zapłodnienia. Pacjentka przyjmuje leki wspomagające proces zagnieżdżania zarodków.

In vitro, a religia
Wiedząc czym jest zabieg INV możemy przejść do właściwej treści dzisiejszej publikacji, a mianowicie stanowiska Kościoła Katolickiego względem zapładniania in vitro. Co na temat mówi Kościół? Czy jest to zgodne z zasadami wiary?

Kościół mówi stanowcze „NIE” metodzie zapładniania in vitro. Traktuje to jak swojego rodzaju „produkcję”, co jest absolutnie niedopuszczalne. Kapłani wielokrotnie podkreślali, że zapłodnienie nie może być realizowane na „zamówienie”. To uwłaczające godności człowieka.

Według władz Kościoła INV jest grzechem, który popełniają zarówno małżonkowie, jak i medycy. Każdy kto przyczynia się do tego procesu ma nieczyste sumienie.

Niepłodność – czyli jak leczyć zgodnie z zasadami wiary?
Kościół wielokrotnie podkreślał, że leczenie niepłodności powinno mieć charakter w pełni naturalny – oparty głównie na medycynie niekonwencjonalnej oraz zdrowym trybie życia. Ta argumentacja jednak nie trafia do młodych par usilnie starających się o dziecko.

„Taka jest wola Boża” – to argument bardzo często stosowany przez władze Kościoła. Czy zatem, będąc niepłodnym trzeba raz na zawsze pogodzić się z brakiem dzieci?

Kościół i jego rozwiązanie, czyli kilka słów o adopcjach
Jednym z promowanych rozwiązań przez Kościół są adopcje. Kapłani często wskazują to jako alternatywę dla zapłodnienia INV.

Reasumując, metoda zapładniania in vitro to rozwiązanie mocno krytykowane przez Kościół. Dla wielu kapłanów jest to rozwiązanie, które jest równie dużym grzechem co aborcja. Czy słusznie? Czy Kościół powinien decydować co wolno, a czego nie? Osoby wierzące nie mają wątpliwości co do słuszności tych tez. Nie mniej jednak – rosnące gro ateistów i wyznawców innych religii głośno protestuje.

Aktualnie zabiegi INV są dozwolone w Polsce.

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *