Żyć zgodnie z wiarą

Liczba wiernych stale maleje. Przestajemy chodzić do Kościoła, nie przyjmujemy Księdza z kolędą i selektywnie wybieramy te zasady wiary, które nam „pasują”.

Zasady wiary
Polska to kraj Katolicki w którym prawo oparte jest w bardzo dużym stopniu na zasadach wiary katolickiej. Społeczeństwo rozumie co „wolno”, a czego „nie wolno”. Niestety, przestrzeganie owych zasad wiary nie jest wynikiem motywacji wewnętrznej, a motywacji lękowej. Oznacza to, że robimy to w strachu przed konsekwencjami, a nie dlatego, że po prostu uważamy to za słuszne.

Jak żyć zgodnie z wiarą?
Dzisiaj pod lupę bierzemy Dekalog – Dziesięć Przykazań. Zobacz jak żyć zgodnie z tym, co przykazał Bóg.

 1. Nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną
  Innymi słowy: bądź posłuszny wobec Boga, nie praktykuj zabobonów, wróżbiarstwa, magii, ateizmu. Nie możesz oddawać czci innym Bogom, Bożkom i postaciom.
 2. Nie będziesz brał imienia Pana Boga Twego nadaremno.
  Nie możesz wzywać Pana Boga bezpodstawnie, krzywoprzysięgać, bluźnić, przeklinać. Twoim zadaniem jest równie głośno wyznawać wiarę i nie wstydzić się jej.
 3. Pamiętaj, abyś dzień Święty święcił.
  Poświęcaj czas Bogu, rodzinie, najbliższym. Nie wykonuj pracy w Niedzielę i Święta. Dbaj o odpowiednie relacje z bliźnimi.
 4. Czcij Ojca Swego i Matkę Swą.
  Odnoś się z szacunkiem do osób starszych. Dbaj o swoich najbliższych. Zapewnij opiekę Mamie, Tacie. Bądź wobec nich wdzięczny i posłuszny.
 5. Nie zabijaj.
  Zabronione jest morderstwo, samobójstwo, eutanazja, aborcja. Nie można traktować ludzi jak produktów, tj. zabronione jest in vitro. Nie można dopuścić do śmierci duszy, tj. zgorszenia całkowitego.
 6. Nie cudzołóż.
  Bądź wierny i oddany. Dbaj o czystą, bezgraniczną miłość. Nie stosuj antykoncepcji, nie onanizuj się, nie oglądaj pornografii.
 7. Nie kradnij
  Miej szacunek do dóbr materialnych. Ciężko pracuj i nie oczekuj niczego za darmo. Bądź wdzięczny. Nie wyciągaj ręki po nie swoje.
 8. Nie mów fałszywego świadectwa wobec bliźniego Twego.
  Nie kłam, nie oszukuj, nie bądź obłudny. W przypadku, gdy wyrządzisz komukolwiek takową szkodę powinieneś bezwzględnie mu to wynagrodzić.
 9. Nie pożądaj żony bliźniego.
  Nie poniżaj i żyj w czystości. Nie pożądaj ciała innych istot. Nie traktuj przedmiotowo.
 10. Ani żadnej rzeczy która jego jest.
  Bądź życzliwy, nie miej złych intencji. Nie bądź chciwy. Żyj skromnie.

Każdy, kto uznaje się za osobę wierzącą – z całą pewnością zna dekalog. Niestety, coraz częściej od niego odchodzimy. Społeczeństwo staje się mniej życzliwe. Gonimy za pieniądzem, nie dbamy o relacje. Grzeszymy…

Życie zgodnie z wiarą wymaga od nas szeregu poświęceń. Nie można pogodzić pogoni za pieniędzmi z wiarą, gdyż jest to niemożliwe. Powiedzenie „jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze” zdaje się mieć wiele racji – także w kontekście wiary.

Nie możesz umniejszać swoim grzechom i traktować ich pobłażliwie. Powinniśmy być wobec siebie krytyczni i dbać o to, aby nasze życie było jak najlepsze.

Kilka wskazówek
Wypełnianie przykazań boskich to przywilej, którym zostaliśmy obdarzeni. Żyjemy w społeczeństwie, które w żaden sposób nas nie ogranicza. Możemy czerpać z życia tyle, ile chcemy. Należy mieć jednak przy tym świadomość, by robić to z umiarem.

 • Jeśli chcesz żyć na wysokim poziomie – ciężko pracuj. Pamiętaj jednak, by praca nie przysłoniła Twojego życia. Usilne podążanie za pieniędzmi sprawi, że nie będziesz potrafił czerpać z życia.
 • Staraj się czynić dobro – zawsze wtedy, gdy masz taką możliwość. Twoje gesty powinny być wyraźne, bezinteresowne i szczere.
 • Nie ograniczaj siebie – niech Twoja dusza będzie otwarta i przyjazna. Staraj się słuchać i dużo mówić. Myśl i rozmawiaj z Bogiem.
 • Bądź życzliwym – pomagaj, wspieraj i dbaj o wszystkich tych, którzy tego wymagają. Dobro zawsze powraca.
 • Głośno mów o swojej wierze – nie bój się swojej wiary. Chwal Boga, chwal dobro. Wszak, czy jest coś w przykazaniach boskich z czym się nie zgadzasz?
 • Zrozum Kościół – nie traktuj Kościoła jako instytucji. Nawet jeśli nie zgadzasz się z opinią Kapłana – postaraj się zrozumieć. Mimo, że występują oni z ramienia Boga – nadal są ludźmi.

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *